Igår körde jag inget eget träningspass men fick lite löpning ändå.
Körde en företagsträning, ett lunchpass med Danske bank. Vi körde 600 meters intervaller där varje intervall gick fortare och fortare. Med styrketräning under vilan.
Gruppen skulle vara en nybörjargrupp men enligt mig var de inga nybörjare, de körde på riktigt bra.
Efter träningen bestämde jag mig för att gå till Runner’s store och köpa en startplats till Milspåret.
Idag var det då dags för Milspåret. Mycket folk och fantastiskt väder fick vi. Jag tog vespan dit.
Värmde upp. Eller jag orkade inte stå i den superlåga toakön så jag joggade för att hitta en liten dunge att gömma mig bakom. Satte mig utanför Kinesiska ambassaden. Hoppas de inte har kameror mot det gröna.
Sen joggade jag mot start och gjorde några stegringslopp.
Starten gick, pang iväg!
Efter en kilometer var jag typ trött, vid tre km kändes det som jag sprungit sju och vid fem km hade jag funderingar på att bryta. Men sen började det kännas lite bättre. Kom i mål på 40.35 min. Hade hoppats på att komma under 40 min men det gick inte idag. Kom på plats 8.
Jag sprang i mina nya Adidas energy boost som jag köpte idag. De kändes bra. Får se om det blir de eller mina Adidas glide på maran nästa helg.
Jag handlade även mina tilltänkta Marathonkläder. Jag har ju inga klubbkläder som gör att en ser sådär snabb ut.
På vägen hem från Milspåret stannade jag på ICA och handlade glass, naturgodis och den bästa återhämtningsdrycken, öl.
Hej på er!
Jag undrar var du fått dina löparkläder ifrån, jag har kollat in lite olika alternativ, helst inte jättedyrt. Har till och med kollat in secondhand, http://citiboard.se/ , men det kanske inte är jättebra.
By: sonja on maj 23, 2014
at 09:33
Hej!
Jag har inget speciellt ställe där jag köper mina träningskläder. Köper det jag tycker är snyggt och känns bekvämt.
Mina senaste inköp var shorts från H&M, topp från Casall och linne från Röhnisch.
By: Hanna Helsing on maj 25, 2014
at 06:45