Söndag och träning med Team Stockholm Marathon.
Dagens tur gick mot Djursholm. Det blev en trevlig runda förutom att det blåste och regnade. Jag brukar gilla att springa i regn men idag blev jag lite för kall. 27 km i ett ca 4:40 tempo.
Jag var lite orolig innan passet att foten inte skulle hålla. Fick avbryta intervallpasset i torsdags för att det gjorde för ont i foten.
Innan träningen träffade jag idrottsläkaren Dan Leijonwall som trodde att jag sträckt en sena i foten men han trodde inte det skulle vara någon fara att springa. Han rekommenderade mig att ta det lugnt och bryta om det gjorde för ont.
Det gick bra att springa, kändes lätt idag. Hade dock känningar i foten under hela passet. När det var ca 5 km kvar började det göra ont. Så jag fick ett haltande löpsteg men jag kände aldrig att jag behövde bryta.
Dagens skor blev ett par Asics Nimbus 14 som är stadig och stabil med bra dämpning.
Kommentera